Vydala se s Unilink za kanál

Někdejší studentka českobudějovického Biskupského gymnázia Sabina Zikmundová studuje čtvrtý a poslední ročník bakaláře v Business, Human Resource Management & Public Relations na University of Worcester a plánuje pokračovat magisterským studiem psychologie ve Skotsku na University of Aberdeen. Ve Velké Británii si neplní jen sny o kvalitním studiu, ale i sny kariérní. Vyzkoušela si např. pozici Human Resource Business Partner v Airbusu a přibrala i post v oddělení PR – Internal Communications, Community Engagement a Government Affairs. Svým příkladem tak popírá úsloví, že (nejen) na dvou židlích se sedět nedá. Vraťme se ale na samý začátek – získat tyto zkušenosti by bylo mnohem obtížnější bez pomoci Unilink.

Jak ti na tvé cestě za kanál Unilink pomohl? Doporučila bys jejich služby?
Pomohl mi s počáteční administrativou i celým přijímacím řízením. Byla to pro mě asi nejschůdnější cesta, jak studovat na zahraniční univerzitě, i když na magistra se už hlásím sama – vím, jak na to, mám kontakty, a pokud ne, vím, kde je seženu.

Moje zkušenost se službami Unilink je dobrá. Pomohli mi tam, kde bych si před těmi čtyřmi roky sama nevěděla rady, ale zároveň nás neupozornili, jak psychicky náročné studium v zahraničí bude. Osobně by mě zajímalo, kolik z těch dvou tisíc českých a slovenských studentů, kterým měl Unilink pomoci ke studiu v UK, ještě opravdu studuje nebo dostudovalo. Mnoho lidí to totiž tady nezvládlo a hned v prváku se vrátili domů. Myslím si proto, že skutečná čísla úspěšných absolventů budou nižší.

Není to vůbec prča. Například finanční stránka zahraničního studia. Já jsem si naštěstí brigádu našla rychle a nikdy jsem s finanční situací neměla problémy, protože jsem houževnatá a zvládám kombinovat brigádu, školu a další povinnosti. Ale vím, že mnozí jiní s tím měli a mají problém.

Situaci vám pochopitelně neulehčí odloučení od rodiny či kamarádů. A v neposlední řadě Brexit. Myslím, že je dost zapotřebí být objektivní, zůstat nohama na zemi a připravit se i na ta negativa spojená se studiem a životem takhle daleko za hranicemi.

Zmínilas Brexit. Je vůbec dobrý nápad chtít studovat v Británii, když ještě ani nevíme, jakou nakonec bude ten rozvod s EU mít podobu?

Určitě to smysl má. I když nikdo stále neví, zda po Brexitu bude možné zažádat o britskou půjčku na pokrytí školného, myslím si, že je to takový business pro UK ekonomiku a byli by hloupí, kdyby tuto podporu ukončili. Jinými slovy: zas tak horké to podle mého názoru nebude.

Doporučila bys studium v zahraničí třeba letošním absolventům? V čem tě tato zkušenost změnila?
Studium v zahraničí mi dalo neskutečný rozhled a sebedůvěru v sebe sama, že můžu dokázat i nemožné. I holka z maloměsta, co dostávala na Bigy pětky z angličtiny a jejíž sebevědomí bylo občas pošlapáváno, může uspět – získat dvě školní stipendia na základě výborných akademických výsledků, vycestovat na Erasmus, obstát v konkurenci sedmi tisíc uchazečů do korporátu Airbus a ještě se z toho nezbláznit! Bylo to jedno z mých nejlepších rozhodnutí v mém životě – spolu se studiem na Bigy 🙂

Martin Volný

pro Vedneměsíčník