Vánoční výlet do Horního Rakouska? Proč ne

Tradičně se nasát vánoční atmosféru jezdí do Vídně, my se ale vydali do dvou malebných měst Horního Rakouska: Welsu a Gmundenu.

První naše zastávka byla ve městě Wels, jehož dávná historie je spojena i s Římany, ale i s dalšími významnými osobnostmi, například s císařem Maxmiliánem I. Zde jsme strávili asi 3 hodiny. Každý si mohl zvolit svůj program, který mu vyhovoval, nabídka byla více než pestrá. Někdo se  kochal městem a navštívil adventní trhy, někdo k tomu stihl navštívit dokonce místní kostel či muzeum. Záleželo na každém, jak to pojme a jaké má preference.

Náš další cíl bylo město Gmunden, kam jsem dorazili krátce po třetí hodině odpoledne . To nás natolik očarovalo kouzlem svého zámku Ort na Travenském jezeře (Traunsee) a adventními trhy přímo v podzámčí, že jsme zcela přestali sledovat čas a nechali jsme se unášet vánočně naladěným Gmundenem. U hrstky opravdových „fajnšmekrů“ byla tato romantika umocněna i vyhlídkovou plavbou lodí po Travenském jezeře, což byl nevšední  zážitek v tuto dobu myslím pro každého.

 Pátek 13., ač toto datum někdo vnímá tak, či onak, nám všem se  tento den však povedl na výbornou. „Došlo mi, že tenhle evergeen měst jako třeba Vídeň, Salzburg nebo Pasov, které skoro všichni známe a byli jsme tam mnohdy i několikrát, můžou leckdy trumfnout i menší a méně známá města, která mají zase jiný nádech  atmosféry  a mají co nabídnout nejen o Vánocích,“ komentovala exkurzi jedna z účastnic.

Jan Dvořák 3.C