Zájezd Monaco-Cataluña-Marseille

Přátelé! Vrátili jsme se. Přijeli jsme ze slunného Španělska a ještě slunnějšího Monaka a Marseille. Do Španělska, konkrétně do oné části, která je zmítána nepokoji požadavkem na nezávislost a svobodu – Katalánska – jsme se vypravili v pondělí 3. září kolem šesté hodiny večerní.

Naší první zastávkou bylo Monako. Malé knížectví, které se rozkládá na severním pobřeží Středozemního moře a svou jedinou hranici má s Francií, se nám představilo v žhnoucím slunci a azurové obloze. Nejprve jsme se vypravili do Oceánografického muzea, poté ke katedrále sv. Devoty, knížecímu paláci a poslední zastávka byla městská část Monte Carlo, kde jsme dokonce nahlédli do prvních dvou místností onoho slavného kasina.

Další den jsme se vypravili autobusem do Figueres. Cestu jsme měli kratší, jelikož jsme vyjížděli z Aix-en-Provence, kde jsme spali v hotelu F1. Ve Figueres se nachází Divadelní Muzeum Salvátora Dalího, které on sám vytvořil a kde je i pohřben. Někteří z nás se rozhodli využít nabídky návštěvy rodného domku S. Dalího. Večer jsme pak přijeli do našeho hotelu v St. Susanna – Malgrat de Mar.

Ve čtvrtek jsme konečně uviděli Barcelonu. Nejprve Park Guëll, slavný výtvor Antonia Gaudího, hlavního architekta Basiliky Minor Sagrada Familia. Tento park byl původně koncipován jako město ve městě, malá vesnice uvnitř obřího parku, nakonec však ze stavby vesnice sešlo. Později onoho dne jsme se přesunuli k samotné bazilice Sagrada Familia, ale ještě předtím jsme se zastavili u Camp Nou, hřiště proslulého barcelonského fotbalového týmu, přičemž se vám určitě vybaví jména jako Maradona, Ronaldinho, Messi…

La Sagrada Familia – byl to vskutku monumentální pohled – slunce zářilo a její věže se hrdě vypínaly do nebes, ozdoby zářily a sluneční světlo se lesklo ve vitrážových oknech. Zevnitř nás už zcela zanechala beze slov. Vysoké pilíře se tyčily do obrovské výšky, světlo proudilo přes vitráže a vytvářelo barevné efekty v celé bazilice. Po prohlídce jsme měli krátký rozchod a navečer jsme se zase vrátili zpět na hotel.

V pátek jsme se znovu a naposledy vyrazili podívat do Barcelony. Autobus nás zavezl přímo do centra k nákupní třídě La Rambla, která je dlouhá kolem 1,2 kilometru a je zakončena sochou Kryštofa Kolumba. Zde jsme měli dlouhý rozchod a někteří z nás se vypravili podívat na gotickou katedrálu do centra Gotické čtvrti. Odpoledne jsme zavítali na malý goticko-modernistický hrádek Castell de Santa Florentina, který proslul zejména v šesté řadě populárního seriálu Hra o Trůny.

V sobotu jsme okolo půl jedenácté přejeli francouzské hranice a v jednu odpoledne jsme dojeli do Marseille. Ihned po příjezdu jsme nastoupili na trajekt na Île d’If nebo, jak bychom řekli my, Češi, ostrov If, kde byl dle románu Alexandra Dumase vězněn hrabě Monte Christo. Odpoledne jsme si prohlédli centrum města a ve večerních hodinách se poměrně velká skupinka vypravila ke kostelu Notre Dame de la Garde s obří sochou Panny Marie, která se symbolicky vypíná nad Starým marseilleským přístavem, pomyslně mu žehná a chrání ho.

Nu a v neděli okolo čtvrté jsme už byli zpět v Čechách.

Matěj Hulička