Za historií dávnou i nedávnou

Za českou historií dávnou a nedávnou jsme se vydali s dějepisným seminářem.

Nejprve jsme zavítali do města Terezín, abychom si zde prošli původní terezínské ghetto s charakteristikou koncentračního tábora, kde byli po dobu druhé světové války vězněni Židé a političtí odpůrci nacistického režimu. Nejen díky poutavému výkladu průvodkyně Kristýny Ledvinkové, nýbrž i díky temné atmosféře, která na tomto místě člověka pronásleduje na každém kroku, jsme tak mohli nahlédnout do osudů lidí, kteří zde před víc jak půlstoletím trpěli a mnozí i vydechli naposledy. Troufám si mluvit za všechny, že to byl skutečně silně emotivní zážitek.

Dalším bodem programu byl vystup na horu Říp, jeden ze symbolů země České. To se nám všem úspěšně podařilo, a i ti více vyčerpaní si nahoře rádi prohlédli rotundu svatého Jiří a svatého Vojtěcha.

„Na dnešní exkurzi se mi líbilo tak nějak všechno,“ řekla mi Františka Žáková z 5.G, „do Terezína jsem se vždycky chtěla podívat, i když je pravda, že je tam pořád trochu depresivní atmosféra. A výšlap na Říp byl sice daleko náročnější, než jsem si pamatovala, ale dle mého se výlet povedl.“

Adéla Dvořáková