Vlčí máky pomáhají uchovat českou orální historii

11. listopad si celý svět připomíná jako výročí konce první světové války, a proto je tento významný den věnován památce válečných veteránů. Při této příležitosti pořádá nezisková organizace Post Bellum již pátý ročník veřejné sbírky, která pomáhá archivu Paměť národa zaznamenávat vzpomínky pamětníků, kteří byli přímými svědky událostí 20. století. Archiv je volně přístupný každému návštěvníkovi portálu a klade si za cíl připomínat chrabrost a hrdinství našich pradědů.

Sbírka se koná v celém Jihočeském kraji a zároveň také v Pelhřimovském a Havlíčkobrodském okrese. Nově se objeví i v menších městech, jako jsou Vodňany, Milevsko, Mladá Vožice, České Velenice a Vyšší Brod.

„Zájemci o vlčí mák, který je symbolem válečných veteránů už od první světové války, mohou sbírku podpořit v institucích, jako jsou například kina, knihovny a obchody, nebo při pouličních sbírkách, do kterých se tento rok zapojí i značné množství škol. Výtěžek z našeho kraje poputuje mimo jiné na zrekonstruování a renovaci příběhů, ke kterým existují jen písemné podklady nebo je jejich záznam nekvalitní a vyžaduje úpravy,“ uvedl ředitel Paměti národa Jihočeský kraj Tomáš Trantina.

Do Jihočeského kraje letos míří téměř dvě stě sbírkových krabiček. Pokud se letos rozhodnete připojit se a připnout si vlčí mák, přispějete tak Paměti národa v její péči o uchování pokladu české orální historie.

Nikol Korytarová

převzato z Vedneměsíčníku