Vive la France

Začátek roku byl pro některé žáky ze tříd 4.B, 4.G, 5.G a 6.N velice netradiční. Spolu s vyučujícími Evou Kadlecovou, Klárou Krejčí a Marií Brázdovou totiž absolvovali dlouho očekávaný zájezd do Francie.
Za ten týden jsme toho stihli zažít a vidět opravdu hodně – naší první zastávkou, a zároveň počátkem putování po Normandii, byla vesnice Giverny, v níž jsme kromě čerstvého francouzského vzduchu ocenili i prohlídku domu a zahrady Clauda Moneta. Následně jsme se přemístili do městečka Rouen, kde byla upálena Johanka z Arku. Špetka umění v podobě Monetových obrazů a pomník upálené Francouzky ale není to jediné, co jsme z Normandie stihli spatřit – zavítali jsme jak na Alabastrové pobřeží do městečka Étretat (kde se ti odvážní z nás odhodlali i ke koupání), tak i na světoznámou pláž Omaha Beach a hřbitov padlých vojáků, Colleville-sur Mer. Troufám si mluvit za všechny, když řeknu, že nás to určitě přimělo se alespoň na okamžik zamyslet nade Dnem D a vším, co v moderních dějinách znamenal pro Evropu i celý svět.

Nabitý program pokračoval návštěvou Mont Saint Michel, prohlédli jsme si i ústřicovu farmu v Cancale, ochutnávku ústřic jsme si pochopitelně ujít nenechali. Někteří z nás jsme se do pokrmu ihned zamilovali, ti ostatní pro změnu už o ústřicích nechtějí ani slyšet.

Pátý den jsme dorazili do Bretaně, kde na nás čekali útesy v okolí Cap Fréhel, a k tomu skvělé počasí, díky čemuž byl už tak skvělý výhled ještě lepší. Jednou z dalších zastávek dne číslo pět byl například Carnac s obrovskou spoustou menhirových kamenů, a kolem této pravěké památky jsme si mohli udělat příjemnou procházku.

Poslední francouzské dojmy jsme nasbírali ve Vannes, kde jsme vyrazili na prohlídku města a již několikáté katedrály – tentokrát sv. Petra. Výlet jsme zakončili společným obědem v crêperie, který zahrnoval slanou a sladkou palačinku.

O několik hodin později jsme se vrátili do České republiky s taškami plnými sýrů a typickými sladkostmi s názvem gallettes.

Adéla Dvořáková