Vašáryová: Čtěte knížky, nestačí jen 140 znaků na Twitteru

Bývalá slovenská diplomatka, politička, herečka a taktéž pedagožka Magda Vašáryová navštívila na pozvání VŠ Cevro Institut Biskupské gymnázium. Se studenty zvládla otevřít celou řadu témat.

„Říkáte si, že Blízký Východ je daleko, daleko je Brusel, Washington či Kábul, co se tam děje mě zajímat nemusí. Uvědomte si ale, že na Blízký Východ je to dnes dvě hodiny letadlem a do Bruselu hodinu a půl… Žijeme v globalizovaném světě a vyjmenovaná místa jsou vzdálená jen zdánlivě a ačkoli si to nepřipouštíme, ovlivňují naše životy každý den,“ snažila se motivovat studenty k zájmu o situaci za našimi hranicemi.

Došlo i na problematiku sociálních sítí a jejich vlivu na utváření postojů mladých lidí. „Nejvíce informací dnes čerpáte ze sociálních sítí, jste proto výborný materiál pro manipulaci a šíření strachu. Uvědomte si, že už od dávnověku byli lidé ovládáni přes svůj strach a až se s takovými zprávami setkáte, ptejte se, kdo a proč vám ten strach chce vnutit, kdo a proč vám chce vzít radost ze života.“ nabádala ke kritickému přístupu k informačním zdrojům.

A téma šíření strachu propojila s problematikou migrace. „Když my budeme nenávidět druhé, budou zase jiní lidé, kteří budou opovrhovat námi. Zvláště my tady na Biskupském gymnáziu si musíme uvědomit, co z nás dělá křesťany. A to mějme na paměti, až budeme přemýšlet o migraci,“ žádala Magda Vašáryová a doplnila, že ona sama už nechce žít znovu v zadrátovaném světě.

Studenti se také dozvěděli, jaké knihy sama ráda četla a jak čtení obohacuje. „Čtěte knížky, nestačí jen 140 znaků na Twitteru,“ doporučila Magda Vašáryová.

Na závěr se jí za její vystoupení dostalo dlouhého potlesku.

Martin Volný


vasaryova1 vasaryova2 vasaryova3 vasaryova4