Učte se cizím jazykům, vzkázal Kmoníček

Do třetice všeho dobrého vyšel termín besedy s ředitelem zahraničního odboru prezidentské kanceláře Hynkem Kmoníčkem. Někdejší velvyslanec v Austrálii a pravděpodobný budoucí velvyslanec v USA ukázal studentům netradiční úhel pohledu na mezinárodní politiku.

Zatímco my hodnotíme naši roli v evropské i mezinárodní politice pohledem „Středoevropana“, který žije v „srdci Evropy“, nabídl Hynek Kmoníček pohled Číňana naopak na nás: „Je to Čína, která se vnímá jako „země středu“ a najednou už Praha není v srdci Evropy, ale je hlavním městem zemičky na poloostrově Asie zvaném Evropa. A jak zajistit, aby nás Číňané brali vážně? Vždyť jen v Pekingu žije takřka dvojnásobek obyvatel, co v celé naší zemi. Naše jediná možná volba je být aktivní součástí Evropské unie, ať už se bude v budoucnu jmenovat jakkoli, a přijmout společnou evropskou měnu.“

Klíčovou roli k udržení významu naší země v rámci globalizovaného světa, kde se dnes bohatství přesouvá ve prospěch zemí, jako je Indie, Čína či Brazílie, je výborná znalost cizích jazyků. Hynek Kmoníček proto vyzval studenty, aby se učili jazykům nejlépe těch zemí, které budou ve velmi blízké době tahouny světové ekonomiky.

 

kmonicek3 kmonicek2 kmonicek1