Turistický kurz v Krkonoších

Turistický kurz – 1. turnus

Turistického kurzu do Krkonoš se ve dnech od 29. srpna do 4. září zúčastnily dvě třídy 6. A a 2. C. Výlet začal vcelku hezky, sedli jsme do autobusu a vyrazili, dorazili na místo, kochali se krásnou přírodou, když v tom přišla část, pro většinu doslova dechberoucí. Čekal nás výstup okolo šesti kilometrů na Dvorskou boudu, kde jsme byli ubytováni. Člověk přemítá, co je hrozného na šesti kilometrech, když však zjistí že je to téměř celou dobu do kopce a když připočteme nicnedělání během karantény… Většina z nás se více než zapotila, tolik uštvaných pohledů se mi znovu jen tak nenaskytne… každopádně zpět k tématu.

Dorazili jsme do výšin na Dvorskou chatu, kde jsme se ubytovali a najedli. Odpoledne začalo lít jako z konve, to nám však nezabránilo vydat se alespoň na krátký výšlap. Druhý den dopoledne jsme vyrazili do Pece pod Sněžkou, kde se vyčasilo, dokonce svítilo sluníčko. Pochod jsme si užívali, ale na zpáteční cestě nás chytil prudký déšť. Třetí den jsme byli bohužel nuceni zůstat na chatě, kvůli počasí. Silný déšť bubnoval do střech a vítr byl též dobře slyšet i uvnitř naší chaty. Pan Vondrák nám pustil filmy s tematikou hor a připravil si pro nás parádní kvíz, který nás naučil spousta zajímavostí o Krkonoších.

Čtvrtý den jsme vyrazili na Luční Boudu, kterou jsme ale nejdříve díky mlze husté jako mléko zprvu ani neviděli. Většina z nás šla s hlavou sklopenou kvůli silnému větru, bylo tedy pak velkým překvapením, když se před námi bouda zjevila. Nakonec nás počasí donutilo vrátit se zpět domů, kde jsme se naobědvali a poté vyrazili na túru do nižší nadmořské výšky přes Liščí hřeben na Hnědý vrch s rozhlednou. Tady již vládlo krásné počasí.

Pátý den nejaktivnější studenti seběhli do Špindlerova Mlýna, kde chytili autobus, a poté vystoupali k pramenu Labe a k Mohyle Hanče a Vrbaty. I cesta zpět byla časově velmi náročná a změnila se téměř v běh. Ovšem fyzicky zdatní jedinci vypadali po návratu na chatu, jako kdyby se klidně procházeli. Většina kurzu zůstala ve vyšší nadmořské výšce a navštívila hned několik cílů: vyhlídku na Kozí hřbety, ledovcová jezera Velký a Malý Staw a Polední kámen.

Závěrečný den nás čekal výstup na Sněžku a tentokrát se nám počasí opravdu vyvedlo. Slunce svítilo, obloha modrá, tudíž výhled ze Sněžky byl fantastický.

Po náročném týdnu jsme si sbalili věci a přivítali turistický kurz číslo dva, který se v Krkonoších momentálně nachází. Držíme palce, aby se jim počasí vyvedlo.

Chceme všichni poděkovat především panu učiteli Pavlu Vondrákovi, který akci zrealizoval, ale i ostatním pedagogům – paní Mirce Nygrýnové za její pozitivní myšlení, paní Marii Brázdové za neutuchající energii, panu Jaroslavu Kovárnovi za léčení bolavých krků, fáčovaní kotníků a masírování nohou a panu Pavlu Kasalovi, který o nás pečoval po stránce duchovní.

Veronika Matlová, 6. A