Tibetská vlajka opět zavlaje

Již po dvaadvacáté se 10. března v ČR koná připomínková akce ‚Vlajka pro Tibet‘, která vznikla v polovině devadesátých let v západní Evropě. Tato událost původně vznikla, aby připomněla povstání proti čínské okupaci Tibetu, ke kterému došlo v roce 1959, a o život tehdy přišlo více než 80 000 Tibeťanů a další lidé zemřeli na hladomor nebo ve vězení. V současné době spíše upozorňuje na porušování lidských práv, která jsou upírána nejen samotným Tibeťanům, ale i dalším obyvatelům Čínské lidové republiky.

Minulý rok vyjádřilo solidaritu v České republice přes 750 obcí a měst. I v letošním roce se opět zapojí i studenti Biskupského gymnázia, kteří svoji podporu vyvěšením vlajky vyjádřili už v předešlých letech. „Tibetskou vlajku jsme vyvěsili minulý rok i my, studenti Biskupského gymnázia. Chtěli bychom v tomto pokračovat i nadále a vyjádřit nesouhlas s porušováním lidských práv a podpořit tak občany Tibetu, tak i samotnou kampaň,“ píše v dopise adresovaném vedení školy Adéla Hodianková za třídu 5. N i seminář základů společenských věd.

V průběhu března se budou konat i různé akce po celé republice na podporu Tibetu. Také v Českých Budějovicích na Lannově třídě budete mít už v pátek od 12.30 a v sobotu možnost vyvěsit praporky s přáními pro Tibet a v hudebním klubu Horká Vana můžete v sobotu od 16 hodin zhlédnout film či tibetskou pohádku, pobesedovat či meditovat. Akci pořádá Budějovická skupina Amnesty.

Eliška Hájíčková

 

vlajka_tibet