Studenti si vyzkoušeli evropskou politiku na vlastní kůži

Co s plasty, které zamořují naše životní prostředí a mimo jiné vážně ohrožují život mořských ptáků, ryb i želv? To se rozhodla řešit Rada EU a Evropský parlament.

„Představitelé Rady a Evropského parlamentu se po společném jednání nakonec usnesli, že všechny členské státy budou muset omezit výrobu a prodej jednorázových plastových výrobků. Státy se podle směrnice musí zasadit o vznik zálohovacího systému na plastové lahve,” uvedla poslankyně Evropského parlamentu Sára Lučanová (ALDE).

Řeč pochopitelně není o skutečném spolurozhodování obou evropských orgánů, byť ti „opravdoví“ poslanci EP nakonec odhlasovali „protiplastovou“ směrnici v ještě přísnějším znění, než jak jej předkládala Evropská komise, ale pouze o studentské simulaci v rámci projektu Rozhoduj o Evropě – Staň se na den tvůrcem evropské politiky, pořádané společností EUTIS a jejími partnery.

Obdobné semináře, jako byl ten českobudějovický, se konají v celé České republice i na Slovensku. Dva nejúspěšnější účastníci automaticky postupují na čtyřdenní modelové zasedání institucí EU v Brně, které se uskuteční v prosinci. Jedním z nich je již zmíněná naše studentka Sára Lučanová, třetí místo obsadil Kryštof Míka.