Studenti si volili prezidenta

Volební urna ani nestihla vychladnout a už tu máme další studentské volby – tentokrát prezidentské – pořádané vzdělávacím programem Jeden svět na školách organizace Člověk v tísni. Studenti mohli dnes symbolicky volit prezidentského kandidáta, se kterým nejvíce sympatizují.

„Já osobně jsem volil a volit budu současného prezidenta Miloše Zemana a to z několika důvodů. Předně souhlasím s jeho názory, ale také proto, že je podle mého názoru menším zlem pro Českou republiku,“ uvedl člen studentské volební komise Nikolas Modrý.

„V letošních prezidentských volbách bych hlasovala pro Pavla Fischera. Pavel Fischer se totiž ztotožňuje s mojí představou prozápadního prezidenta, který vidí Českou republiku v jádru Evropské unie a podporuje přijetí eura. Jedním z rozhodujících faktorů pro mě byl také fakt, že se pohyboval v prostředí diplomacie a mluví plynně třemi jazyky.  Navíc má zkušenosti i z Pražského hradu. Pavel Fischer by byl jednoznačně prezidentem, za kterého bych se už nemusela stydět,“ přidává svůj názor další členka volební komise.

Vítězným kandidátem se ale s ohromným náskokem stal Jiří Drahoš, kterého by volilo 60% studentů, do pomyslného druhého kola by ho doprovodil Marek Hilšer s podporou 13,5% studentů. Za hranicí druhého kola naopak zůstali třetí Pavel Fišer s 11,5%, Michal Horáček s 5,8%, Miloš Zeman s 4,2%, Mirek Topolánek s 3,5%, Vratislav Kulhánek s 1,5% a Jiří Hynek s 0,8%. Celková volební účast byla kolem 25%, což je vcelku slabý výsledek a doufáme, že bude v řádných volbách počet voličů větší.

Radek Svoboda