Studenti pomáhali Rolničce vybírat na autobus

Pomáhat lidem, kteří to potřebují, je zvláštní druh dovednosti, která není tak jednoduchá, zato ale rozdává radost všude… My z 1.C jsme měli příležitost si tento pocit prožít díky nadaci Diakonie Rolnička, která se stará o děti i dospělé s mentálním nebo kombinovaným postižením a poskytuje jim péči, aby mohli prožít svůj život plnohodnotně a dosáhnout životního maxima. Bohužel ale jeden z autobusů pro svoz postižených lidí dosluhuje, a tak jsme byli požádáni, abychom Diakonii se sbírkou na nový autobus pomohli a v ulicích Českých Budějovic oslovovali kolemjdoucí s prosbou o malý příspěvek. Za odměnu mohli od nás získat placky s motivy od dětí přímo z dílen Diakonie.

Už kolem desáté ráno jsme oblékli žlutá trička a s kasičkami a s odhodláním pomáhat jsme vyrazili vstříc ulicím jihočeské metropole. Každé skupince byla přidělena lokalita v centru Budějovic, kde jsme působili. Začátek byl občas boj, zvláště pro ty méně sebevědomé z nás, ale když jsme si pro sebe řekli, že pomáháme dobré věci, tréma jako by opadla a my bez problémů oslovovali kolemjdoucí.

Občas jsme se setkali s neúspěchem, dokonce i hrubým vystupováním (naštěstí ale úsměvy převažovaly), nic nás ale neodradilo a i přes tyto jen malé pády, když je porovnáme s významem naší práce, jsme udělali velký krok a společnými silami vybrali 16 754 Kč.

Byla pro nás ohromná zkušenost do života, uvědomit si úskalí lidí pracujících na ulici, setkávat se s neúspěchy a řešit je, ale i pomáhat dobré věci.

Věříme, že Diakonii vybrané peníze pomohou a budou mít z vybrané částky stejnou radost, jako my z možnosti nadaci pomoct.

Tomáš Ondřej

mikrobus  charita