Ostrava 2015: po pěti letech znovu zlatí

Již potřetí odcestoval tým Bigy ve složení Pavel Pelikán, Michal Muška, Šimon Kalný, Dominik Faber, Miroslav Joza, Jan Flíček, Tomáš Šefrna a Jan Šefrna na přebor církevních škol ve florbale do Ostravy. Za volant týmového vozu se opět posadil školník František Kroneisl, který svou roli splnil skvěle a hráče bez problému dovezl na místo i zpět. Měli takový úspěch i hráči ve hře?

Turnaj se už od začátku nevyvíjel dle představ. Los nás poslal do velmi těžké skupiny s Kroměříží, Brnem, Třebíčí a Olomoucí, ze které do semifinále postupovali jen dva týmy.

V prvním zápase jsme hráli s Třebíčí. Přestože jsme šli do vedení 2:0, kvalitní soupeř z tlaku srovnal na 2:2 a tímto výsledkem zápas skončil. Naše hra byla poněkud nervózní a ne tak účinná, jak se čekalo. Druhým soupeřem bylo sportovní gymnázium z Olomouce, které vyznávalo velmi tvrdý styl hry. Vývoj zápasu byl podobný, dvakrát jsme vedli a soupeř opět vyrovnal v poslední minutě. Stejně jako v prvním zápase zaznamenal oba zásahy kapitán týmu Michal Muška.

Dostali jsme se do svízelné situace, neboť zbylé dva zápasy jsme museli nutně vyhrát. Třetím soupeřem bylo Brno. Tentokrát se nám zápas povedl, i díky technickému stylu soupeře, který nám vyhovoval. Vysokou výhru 5:0 podpořil Míra Joza dvěma góly. Poslední a klíčový zápas ve skupině byl s Kroměříží, obhájcem bronzu. Skvělý vstup do utkání a hattrick Šimona Kalného zajistil nečekaně vysokou výhru 5:2.

Dvě výhry a dvě remízy v konečném součtu znamenaly druhé místo ve skupině a postup do semifinále, kde na nás čekal domácí výběr Ostravy. Zápas byl velmi vyrovnaný a odehrála se tuhá taktická bitva. Opět jsme dali první gól, avšak soupeř z tlaku zaslouženě vyrovnal dvě minuty před koncem. Výsledek 1:1 znamenal, že o finalistovi rozhodnou samostatné nájezdy na čtyři série. Po nepříznivém začátku jsme třemi proměněnými nájezdy Kalného, Mušky a Jozy otočili vývoj a postoupili do finále. Lví podíl na postupu měl i nájezdový specialista v bráně Pavel Pelikán.

Stejně jako loni nás čekalo finále, ve kterém jsme se opět utkali s Olomoucí. Podobně jako v prvním zápase to byl lítý boj o každý centimetr na hřišti. Na úvodní gól Fabera zareagovala Olomouc na začátku druhého poločasu. Zlatý gól přišel čtyři minuty před koncem, když jsme dobře vyřešili přečíslení tři na jednoho. Těsný výsledek se nám podařilo ubránit, i přes olomoucký tlak v závěru.

Po vítězném ceremoniálu pro nás hodnotil turnaj Šimon Kalný: ,,No, je to úžasný pocit a upřímně, po těch dvou zápasech jsem nám moc nevěřil. Ale víš co, zvládli jsme to a je to doma.“

Biskupské gymnázium J. N. Neumanna po pěti letech znovu získalo zlato na prestižním turnaji v Ostravě. Tým sestavený kolem letošních maturantů se tak rozloučil, jak nejlépe mohl.