Naši europoslanci i ministři v Bruselu uspěli

Je Brusel pro vás zakletý zámek? Nerozumíte, kdo tam jedná a o čem? Není tedy nic lepšího, než se na den stát poslancem Evropského parlamentu nebo ministrem vlády členského státu a zúčastnit se jednání Rady EU. To vše můžete díky projektu Rozhoduj o Evropě – Staň se na den tvůrcem evropské politiky, který postupně v Pardubicích, Praze, Českých Budějovicích, Plzni, Karlových Varech, v Hradci Králové, Brně, Jihlavě, Ostravě, Ústí nad Labem, Liberci a v Olomouci pořádá obecně prospěšná společnost EUTIS ve spolupráci s Eurocentry. Mezi zapojené školy patří i naše Biskupské gymnázium.

„Mladí lidé v regionech napříč celou Českou republikou si tak vyzkouší, jakým způsobem probíhá legislativní proces na evropské úrovni, kdy na každém semináři zasedá Rada EU i Evropský parlament. Agendu, o které jednají, si středoškoláci vybírají ze dvou nabízených možností přímo v přihlašovacím formuláři. Mají tak možnost jednat o nařízení řešících požadavky na opětovně využívanou vodu v zemědělství, nebo o směrnici upravující zdanění velkých internetových firem. Oba návrhy vycházejí z reality a instituce EU o nich skutečně jednaly,“ vysvětluje koordinátor projektu Michal Murad.

Jihočeští studenti si vybrali ožehavě aktuální environmentální téma recyklace vody v zemědělství. „Největší radost nám udělalo to, že i přes nízké procento přijatých pozměňovacích návrhů ty naše prošly,“ komentoval simulované jednání náš student Šimon Kavan, který v závěrečném hodnocení aktivní účasti obsadil 3. místo v Radě EU. Uspěli ale i naši další studenti, Kryštof Míka byl 2. v Evropském parlamentu a David Janoška dokonce 1. v Radě EU. Navázal tak na loňský úspěch Sáry Lučanové a stejně jako ona se zúčastní pětidenního modelového zasedání institucí EU 2020 v Bratislavě.

Martin Volný