Na cestě za Ludvíkem XIV. a Harrym Potterem

Pořádné týdenní dobrodružství se spoustou jedinečných kulturních zážitků nás čekalo na naší cestě do Francie a Velké Británie.

Po dlouhé bezmála šestnáctihodinové cestě autobusem jsme byli odměněni francouzským hlavním městě na Seině, Paříží. Na programu byla návštěva Eiffelovy věže a Louvru. Mohahodinové čekání a výkon hodný horolezce za ten výhled na celou Paříž opravdu stál. Horké slunečné počasí a jasné nebe zajistilo skvělou viditelnost. Následoval Louvre s Monou Lisou a jednou z největších expozic v Evropě. Po Louvru čekalo studenty ubytování a zasloužený odpočinek v Ibis Budgetu. Opravdu po noci v autobuse neoceníte nic víc než skutečnou postel. Příštího dne odvezl autobus čerstvé a odpočaté studenty do zámku Versailles, pýchy Ludvíka XIV. Obrovský park plný kašen, soch a dalších různých ozdob byl příjemnou změnou k betonové džungli Paříže, do které jsme se téhož dne vlakem vrátili, abychom se projeli na loďce po Seině. Byla to krása! Nejspíše k docílení maximálního šoku nás paní průvodkyně odvezla metrem ze starého centra Paříže do La Défense – čtvrti mrakodrapů, kde jsme si mohli nakoupit, avšak jen krátce, protože většina obchodů zavírala půl hodiny po našem příjezdu.

Následovala další náročná přejezdová noc, tentokráte i s trajektem, směr Anglie. Dorazili jsme do Canterbury, kde jsme 1,5 hodiny spali na parkovišti. O Canterbury jsem předtím nikdy neslyšel, o to více mě zaujala gotická katedrála s klášterem a nádherné staré centrum kombinující viktoriánské cihlové domky a gotiku. Téhož dne jsme jeli do Brightonu, kde jsme navštívili Royal Pavillion a pak jsme tu měli 1,5hodinový rozchod. Našli se i tací, kteří se koupali v moři. Teplota vody byla přibližně 10 C. Dále nás už čekala cesta k hostitelským rodinám. Zde jsme měli možnost poznávat britskou kulturu prostřednictvím anglické konverzace a také jídla a postele.

Zase jednou vyspalé studenty čekal příštího rána výlet do univerzitního města Oxfordu. Navštívili jsme zde Christ Church College, natáčel se tu Harry Potter, a zjistili jsme, že školné na jeden rok pro cizince je £50000 (£30000 pro Brita). Při cestě nazpátek jsme se krátce zastavili ve Windsoru, sídle britské královny. Poté nás čekala další, poslední noc u rodin. Příští den už byl na programu Londýn. Zde jsme metrem dojeli na zastávku Westminster a prošli jsme si centrum od Parlamentu, který se bohužel opravoval a byl celý v lešení, až po Buckinghamský palác.

Dále už většina studentů odjela do filmových ateliérů, kde se natáčel Harry Potter. Jen hrstka chlapců z 2.C pokračovala důkladnější prohlídkou města Londýn. Toto byl poslední bod programu. Dál už nás čekal jen strastiplný přesun autobusem zpátky do vlasti.

Jaroslav Zálešák, 2.C