Lyžařský kurz Tauplitz 2020

Druhý lednový týden strávila třída 1.C spolu s většinou třídy 3.N na svazích rakouského Tauplitz.

Všechno však již začalo ofifciálně již o den dříve, a sice v neděli 5. ledna, kdy okolo poledne autobus plný nadšených (i méně nadšených) lyžařů a lyží odrazil od Biskupského gymnázia. O zhruba tři hodiny později už nás vítala malebná alpská vesnička Tauplitz. Poté co byl autobus úspěšně ověnčen řetězy, závora před posledním úsekem cesty se konečně zvedla a před námi se otevřela cesta do hor. Poté co se náš autobus bravurně propletl horskými cestičkami, čekal nás poslední úsek cesty pěšky (případně pro pár vyvolených „nakladačů“ sněžným skútrem, případně rolbou) a pak jen teplo a pohodlí chaty Haus Alpin.

Na vlastní lyžování došlo následujícího rána, kdy nás lanovka vyvezla na Lawinenstein, horu těsně přiléhající k naší chatě, kde náš tandem byl rozčtvrtěn do  skupin, dle schopností toho kterého lyžaře. Pak se do večera již jen lyžovalo (a na chvíli také obědvalo). Po večeři nastala chvíle hromadné zábavy, což ve zkratce znamenalo deskové hry v malých skupinkách.

Další den již probíhal v zajetých kolejích, avšak s jinou večerní zábavou a bez ranního rozřazování, jak do bradavických kolejí moudrým kloboukem. Ve středu se rovněž pokračovalo v nacvičeném scénáři avšak s odpolední návštěvou horské chaty Kriemandl, kde většina z nás ochutnala lokální specialitu – Germknödel (velký knedlík plněný povidly s vanilkovým přelivem a mákem), hromadné focení a odjezd na chatu. Ve čtvrtek s únavou prostupující více či méně každým z nás přišlo teplo, což logicky vyústilo v mokrý, avškak stále docela dobře sjízdný sníh. Poslední den našeho výletu se nesl ve znamení odjezdu a po poslední dopolední lyžovačce zavládl tradiční balící chaos. Ježto se však podařilo úspěšně zvládnout a všichni jsme bez vážnějších zranění okolo páté dorazili zpět do Českých Budějovic.

Závěrem mohu (doufám, že za všechny) říci, že jsme si lyžařský kurz užili a rozloučit se po lyžařském: „Skol!“

Lubor Mrázek