Kronikáři se vrací, a to i za účasti Bigysboru

Tuto neděli 29. září můžeme opět vidět muzikál Kronikáři. Jistě mnoho z vás si muzikál pamatují již z roku 2017, kdy měl svou premiéru a sklidil velký úspěch. Už se na něj skoro zapomnělo, přesto se v nové úpravě a plné kráse vrací na podium DK Metropolu. Muzikál bude tentokrát v jiném provedení. Byl totiž upraven přímo pro dětské sbory! Jako je sbor Hlásek, BIGY sbor, sbor při gymnáziu Česká a sbor Česko-anglického gymnázia.

Je neděle 22. září a já se sama vydávám podívat na zkoušku tohoto koncertního provedení. Již s příchodem do hlediště jsem slyšela hlásky nadšených dětí. Po chvíli se objevil dirigent Pavel Trojan a s mávnutím taktovky se rozezněly první tóny. Pozorně jsem z hlediště sledovala dění na podiu. Byla to teprve druhá generální zkouška, takže bylo vidět, že se děti teprve po koncertní síni rozkoukávají.

Mezi členy sboru byly zastoupeny snad všechny věkové kategorie, od prvnáčků základní školy až po třetáky vyššího gymnázia. Po nějaké chvíli jsem vzala foťák a vyšla na podium. Všechno dění jsem měla na dosah ruky, což mě fascinovalo. Asi po hodině nastala pauza a já měla příležitost jít s účinkujícími přímo do šatny. V šatně panovala dobrá nálada a všichni mi nadšeně povídali o muzikálu.

Od pravěku, přes objevení Ameriky až dodnes

Muzikál Kronikáři nám představí světovou historii zábavným a poutavým způsobem. Toto koncertní provedení nebude obsahovat tak moc děje jako opravdový muzikál Kronikáři, za to jen rychlý průběh dějinami. Hlavní bude hudební zpracování a spolupráce s dětmi. Můžeme se těšit na Pravěk, starověký Egypt a nebude chybět ani druhá světová válka.

„Už jen samotná hudba je… no, víš, to je něco jako… poklad a zároveň skvělá zkušenost.  Je to něco jiného než jen zpívat ve sboru. Když jsi ve sboru, tak zpíváš v nějakým stálým složení, a víš, s čím můžeš počítat. Ale my teď přicházíme do styku s jinými sbory, a dokonce i sólisty, což je úplně jiná zkušenost, což nás obohacuje,“ sděluje mi členka BIGY sboru Marie Benedová.

Nemusíme na děti vytvářet žádný tlak, snaží se samy

Na zkoušce jsem měla možnost popovídat si i se sbormistryní Ester Pitrunovou, která je mezi dětmi velmi oblíbena. Nejvíce má radost z toho, že si děti zpívání užívají a hlavně se snaží samy od sebe. Velmi přínosné také je, že si zažívají práci s orchestrem a hudebníky jihočeského divadla na vlastní kůži. „Víte, je to možná nepředstavitelné, ale my na děti nemusíme vytvářet žádný tlak, tlak si vytvářejí samy. Je na nich vidět, že je zpívání baví a chtějí podat co nejlepší výkon,“ říká mi paní sbormistryně a spokojeně se dívá na děti.

Sama za sebe mohu říct, že jsem byla ze zkoušky moc nadšená. Měla jsem skvělou možnost se podívat až mezi účinkující, kde panovala skvělá nálada. Sice je před nimi ještě celý týden nacvičování, ale věřím, že to zvládnou levou zadní a nemohu se dočkat premiéry, která proběhne tuto neděli 29. září v 18 hodin v DK Metropolu.                                                                                                                                                

Natálie Malcová