Perníčky proti lepře

V období adventu a Vánoc provoněla školu vůně vánočních perníčků. Studenti a učitelé si mohli osladit přestávku a přijít si koupit čerstvě upečené vánoční cukroví, zároveň tak udělat dobrý skutek. Všechny vydělané peníze totiž obdržela organizace Likvidace lepry, jejímž primárním cílem je pomáhat léčit infekční choroby. Organizace aktivně pomáhá malomocným v Africe, Asii nebo Jižní Americe a zanechala svou stopu již v 60 misijních centrech. Studentky semináře ZSV se rozhodly organizaci pomoci a nakonec se podařilo prodejem perníčků vybrat přes 4000 Kč.

„Na pečení se podílela celá rodina a ozdobit každý perníček byla pěkná fuška. Nakonec se ale vše povedlo a myslím, že jsme byly všechny příjemně překvapené, když jsme si odnášely pěkně těžkou kasičku,“ říká s úsměvem členka pečícího týmu Karolína Sýkorová.

Tímto ale rozhodně naše spolupráce s organizací nekončí. Stále jsme ve spojení s ředitelem organizace Bc. Lubomírem Hajasem, který se již chystá navštívit naši školu a uspořádat zde přednášku.

„V roce 2018 jsme uskutečnili dvě návštěvy Biskupského gymnázia J.N. Neumanna. Během obou návštěv padla otázka, jak zapojit studenty do společné práce. O to milejším překvapením bylo, když jsem koncem listopadu obdržel email od Terezy Ježkové s předmětem: Chceme pomoci vaší organizaci. Nápad upečení perníčků ve tvaru zvonků krásně zapadá do činnosti LL. Musím vyzdvihnout nápaditost celé akce, protože cukroví patří k Vánocům a zvonky symbolizují také smutnou povinnost malomocných, kdy zvoněním upozorňovali zdravé, že se k nim blíží. I proto byla forma pomoci, kterou tým ve složení Karolína Sýkorová, Veronika Petrášková, Tereza Ježková, Alena Čejková a Adéla Matoušová navrhoval, smysluplná. Rád bych jménem organizace Likvidace lepry upřímně poděkoval studentkám gymnázia J. N. Neumanna za pomoc a podporu. Budu doufat, že možná došlo i na založení zajímavé tradice.“ uvedl ředitel organizace Bc. Lubomír Hajas.

Tereza Ježková