Jaké je to kopat za Finsko v Radě Evropské unie? To si vyzkoušel David Janoška

Na česko-slovenské nadnárodní kolo projektu Rozhoduj o Evropě, spolupořádaného organizacemi EUTIS a CEP, postoupili nejúspěšnější účastníci regionálních seminářů, mezi nimi i náš student David Janoška. Přinášíme vám rozhovor s ním.

Vzdělávací projekt „Rozhoduj o Evropě – Staň se na den tvůrcem evropské politiky“ je unikátní kombinací setkání mládeže, jednodenních interaktivních seminářů v regionech, simulace zasedání institucí Evropské unie a konference. Projekt je zaměřen na podporu dialogu mladých lidí v České republice a na Slovensku o aktuálních evropských tématech a na jejich setkání a diskuse s politiky, odborníky a dalšími osobnostmi veřejného života. Projekt určený středoškolákům ze všech typů škol z celé České republiky a Slovenska zároveň přibližuje rozhodovací proces na úrovni Evropské unie mladým lidem z obou zemí.

Hlavním cílem projektu je přispět ke zvýšení účasti mladých lidí na veřejném dění prostřednictvím zapojení více mladých lidí do dialogů o politice a společenských otázkách, dosáhnout hlubší informovanosti o fungování a kompetencích institucí Evropské unie a propojit aktivní mladé lidi nejen z celé České republiky, ale i ze Slovenska.

Během října, listopadu a prosince roku 2019 se už poněkolikáté ve 12 městech České republiky a v 8 městech na Slovensku uskutečnily jednodenní interaktivní semináře. Ty jsou určeny středoškolákům ze všech typů škol. Každý z regionálních seminářů  se skládal ze dvou částí – zjednodušené simulace jednání Rady EU a Evropského parlamentu a debaty s politiky, odborníky a dalšími osobnostmi veřejného života.

Vyvrcholením celého projektu bylo pětidenní modelové zasedání institucí EU, které se uskutečnilo 22. – 26. Ledna tohoto roku v Bratislavě. Modelové zasedání Rady EU a Evropského parlamentu proběhlo za účasti významných hostů z řad politiků a odborníků. Jednání institucí EU bylo připraveno tak, aby co nejvíce odpovídalo realitě a studenti se hravou formou mohli seznámit s rozhodováním na evropské úrovni.

Jaký byl pro vás všechny připravený program?

„První den byl takový uvítací, představili jsme si celý projekt a jeho účel a představili se navzájem i s organizátory. Druhý den už přišlo na řadu jednání. Odpoledne pak byl pro nás připraven workshop o dialogu s mládeží a po večeři zbyl i čas na vědomostní kvíz o EU. Další den, v pátek, jsme celé dopoledne měli kolo workshopů, třeba s europoslankyní Markétou Gregorovou nebo europoslancem Vladimírem Bilčíkem. Pak až do večera zase jednání. Sobotu pro nás připravili organizátoři citygame po Bratislavě. Ta se mi líbila, jen počasí by mohlo být lepší. No a odpoledne zase jednání, tentokrát už o legislativním návrhu. No a nakonec v neděli jsme ráno měli konečné hlasování o obou agendách, plus jsme ještě sepsali rezoluci.”

Jakými problémy jste se na jednáních zabývali?

„Projednávali jsme jednu směrnici a jedno nařízení. Směrnice se týkala transparentních pracovních podmínek v EU a nařízení obchodování se zbožím, které by mohlo být použito k mučení nebo trestu smrti. My jako bonus jsme v Radě vydávali rezoluci k aktuální situaci na Blízkém východě.”

Každý reprezentoval nějaký stát u některé ze dvou institucí. Jaká byla tvoje role?

„Já jsem se přihlásil do Rady, kde jsem zastupoval Finsko. To jsem si zvolil, abych si zkusil zastávat názory, které mi nejsou blízké, protože já jsem pravičák, kdežto Finsko vede typická levicová vláda. Ale myslím si, že se mi povedlo vžít se do své pozice celkem dobře.”

Prosadil si nějaké své návrhy a názory?

„Ještě před začátkem akce jsme dostali “position papers” s našimi stanovisky, které jsme měli zastávat, takže de facto své návrhy jsem neměl. U směrnice o pracovních podmínkách jsem měl dva pozměňovací návrhy, jeden se týkal samotného zveřejnění směrnice, druhý byl o odkladu začátku působnosti směrnice. Oba návrhy mi prošly. U druhého nařízení moje situace tak veselá nebyla, z devíti pozměňovacích návrhů mi prošly pouze dva. A v případě rezoluce jsem byl jeden z hlavních spoluautorů, takže tam je taky spokojenost.”

Co bys chtěl vzkázat do dalších let mladším studentům, kteří o účasti v tomto projektu mají zájem nebo alespoň o ní přemýšlí?

„Určitě do toho jděte, je to super zkušenost, poznáte nové lidi a navíc se ulijete ze školy :)”

A kdybys měl vypočítat nové dovednosti…

„Zlepšil jsem se v komunikaci s ostatními lidmi, naučil jsem se lépe prosazovat své zájmy, rozšířil si obzory a poznal plno skvělých lidí.”

Už z programu je jasné, že toho bylo dost a dost. Jak celý projekt organizátoři zvládli?

„Celá akce byla podle mě dobře zorganizována. Jednání o našich záležitostech bylo dost, zároveň se organizátorům povedlo ozvláštnit akci workshopy s europoslanci a dalšími velmi zajímavými lidmi a čas se našel i na zábavnou citygame po Bratislavě.”

 V čem vidíš hlavní myšlenku projektu Rozhoduj o Evropě?

„Projekt je primárně dělaný jako vzdělávací, jde o to se hlavně přiučit novým vědomostem a dovednostem a vyzkoušet si na vlastní kůži, jaké je to být např. europoslancem.”

Splnil tvá očekávání?

„U některých účastníků bylo opravdu poznat, že se podobných akcí neúčastní poprvé. Proto jsem rád, že jsem s nimi dokázal obstojně držet krok. A taky jsem se zasmál u některých pozměňovacích návrhů, jako třeba zakázat lego a šlupky od banánů, protože se dají použít k mučení.”

S jakými ambicemi jsi jel do Bratislavy?

„Být důstojným účastníkem, prosadit si alespoň nějaké své návrhy a nápady a hlavně si to užít, což si myslím, že se mi povedlo.”

 Dokážeš si sám sebe představit v budoucnu v některé z funkcí, které jsi reprezentoval?

„Tak to je zajímavá otázka. Samozřejmě bych si sám sebe dokázal v podobné pozici představit, ale záleží na mnoha faktorech. Musím na to mít čas, chuť, podporu, kontakty a hlavně potřebuju taky, aby mě někdo zvolil a za tím je plno práce. Zatím úplně ještě nevím, kam půjdu na vysokou, takže ve hře jsou všechny možnosti.”

Jan Dvořák