Seminárníci navštívili v Linci ocelárny i Ars Electronica

V úterý 21. října navštívili převážně studenti semináře z fyziky a chemie Linec. Na programu byla exkurze v ocelárnách koncernu Voestalpine a návštěva lineckého Ars Electronica.

První část programu byla krásným příkladem germánské preciznosti a důrazu na bezpečnost. V obrovském areálu oceláren, kde pracuje až 10 000 zaměstnanců, stojí rozsáhlé návštěvnické centrum, jehož prohlídka nám zabrala většinu času. Nahlédnout přímo do procesu výroby oceli jsme mohli jen dvakrát, a to přes sklo, ke kterému jsme šli po žlutě vyznačeném chodníku přímo od autobusu. Celá prohlídka byla komentována v angličtině, což samozřejmě nám, studentům jazykového gymnázia, nedělalo sebemenší problém.

Pak už nás čekala Ars Electronica, což je luxusnější obdoba plzeňské Techmanie. Nejlepší na místní expozici je, že téměř vše je interaktivní, například elektronické bicí, robotický plyšový tuleň atd., nicméně podstatná část exponátů jsou bohužel pouze prototypy, jako třeba stroj, který měl simulovat kousání do sýra a sušenek, robotický ocas aj.

Vít Zelený, 8.A (red. upraveno)