Cyklistika, hry i trocha toho vzdělávání, to byl adaptační kurz pro prváky

V pondělí 4. září, tedy v letošní první školní den, jsme se sešli na parkovišti u Výstaviště, naplněni různými očekáváními, co od tradičního „šumavského” adaptačního kurzu pro prváky očekávat. Zatímco třídy 3.G, 3.N a 5.B se už znaly z předchozích let (i když ne „mezitřídně”, na což pochopitelně také došlo), letošní 1.C se sešla poprvé.

V půl dvanácté jsme dorazili do místa určení, Nové Pece. Něco jsme pojedli a už jsme sedali na kola směr Zadní Zvonková, kde nám pan učitel Pytel vyprávěl o původním osídlení Šumavy.

V úterý, protože pražilo slunce a byl to nejhezčí den týdne, jsme vyrazili na celodenní výjezd. Jeli jsme podél Schwarzenbergského kanálu až do Stožce, kde jsme se dočkali zaslouženého oběda. A pak přišla chvíle pro rozhodování: těžší či lehčí trasa? Většina zvolila tu lehčí, vedoucí ze Stožce po silnici k Černému Kříži, zatímco delší a náročnější vedla odvážlivce vesničkou Dobrou a pak podél vltavských luhů také do Černého Kříže. Večer nás pak čekal záchranářský kurz první pomoci od studentů JU. Snad to v praxi nebudeme potřebovat…

Středa se nesla ve znamení odpočinku a fyzicky nenáročných her. Na programu byla stolní hra Dostihy a sázky převedená do „reálného“ měřítka, protože jsme měli možnost vidět vlastní dostihy na projekci.

Čtvrtek byl poslední den, kdy jsme vyjeli na kola. Čekala nás trasa z Nové Pece do Horní Plané, zpět jsme se už vezli přívozem. Pak už stačilo vyšlapat jen kopec, který nás dělil od tábořiště. Večer jsme měli táborák a přijeli také hosté: pan ředitel a pan generální vikář.

Myslím, že mohu s jistotou říci: Užili jsme si to! Učitelé pro nás připravili úžasný program plný her a smíchu, dostalo se nám i duchovního programu od bývalého pana spirituála J. Prokeše a mše od nynějšího spirituála, pana P. Němce. Jen to počasí nás zlobilo: každé ráno nás Šumava vítala mrazivým chladem, který se ale naštěstí vždy proměnil v parné odpoledne. Celkově byl cyklistický kurz velmi podařený a většina z nás by si ho protáhla o další týden.

Matěj Hulička