Bigysbor si z Brna dovezl stříbro

Když jsme ve čtvrtek 22. 4. vyráželi do Brna, nevěděla jsem, co od toho očekávat. Postup do celostátního kola sborové soutěže Gymnasia Cantant nás vlastně překvapil. Z přihlášených 35 gymnázií do finále postoupilo 17 sborů. Nervozita ze mne však opadla hned poté, co jsme kvůli výluce nastoupili do autobusu a později do vlaku. Ačkoli byla cesta dlouhá a kvůli teplému počasí lehce strastiplná, se skvělou partou lidí, jakou je Bigysbor, uběhla rychle.

Po příjezdu do Brna nás čekalo překvapení. Na celé tři dny pro nás byly připraveny zvláštní autobusy (či tramvaje) a doprovod policejní eskorty s blikajícími majáčky. Tento záblesk slávy byl v ceně! Po ubytování se ve třídách následoval společný workshop všech sborů. Náročný nácvik trval dvě hodiny a pak jsme si ještě museli krátce připomenout vlastní repertoár. Večer proběhl zahajovací ceremoniál s názvem Sbory sborům, kde se každý sbor představil nějakou odlehčenější písní.

V pátek se objevila tréma, jelikož se naše hodnocené vystoupení blížilo. Naštěstí jsme v krásném sále s příjemnou akustikou vystupovali hned jako druzí. Vše proběhlo hladce a my byli rádi za povedený výstup. Někteří naši blízcí nás díky živému přenosu sledovali i z pohodlí domova na Youtube. Celý den probíhala vystoupení dalších sborů a my mohli jen obdivovat výjimečnost takové soutěže, jakou je Gymnasia Cantant.

Večer nás autobusy dopravily do Dělnického domu a ani tam nás hudba neopustila. Účastnili jsme se tam diskotéky, která nás sice zprvu moc nebrala, avšak po příchodu výjimečného kytaristy a později i brněnské kapely Blue Bench, jsme se opravdu bavili.

Jak to tak ale bývá, vždy je nějaký háček. Tentokrát přišel v pátek večer, kdy jsme zjistili, že ačkoli ten den odjela více než polovina sboru, je nutné v sobotu vystoupit na slavnostním vyhlášení výsledků. Nakonec jsme se dohodli na reprezentaci Budějovic a zazpívali jsme píseň K Budějicům cesta, kterou jsme dokonce obohatili valčíkem. Pro někoho byla druhou nepříjemností návštěva pana předsedy vlády v demisi Andreje Babiše, se kterým jsme po koncertu vedli diskusi. Jak to ovšem u politiků bývá, ani od pana Babiše jsme se toho moc nedozvěděli, ačkoli mu byly kladeny otázky.

Nicméně jsme si ze soutěže odvezli umístění ve stříbrném pásmu, což pro nás hodně znamená. Asi mluvím za více lidí, když sděluji, že jsme nalezli i sebedůvěru, která nám občas chybí.

Anna Votrubová

sbor2 sbor1