Pomáháme nejmenším

Středisko rané péče v Českých Budějovicích navštívily dvě skupinky studentů z Biskupského gymnázia spolu s paní učitelkou Pavlou Trendovou, Lenkou Blažkovou a panem spirituálem Pavlem Němcem. Celá akce vznikla na základě sbírky, kterou pro naše škola zorganizovala.

Na programu jsme měli zajímavou přednášku, díky níž jsme pochopili, v čem spočívá cíl rané péče. Pod vedením Jany Tušlové nám další dvě stejně laskavé pracovnice pomohly nahlédnout do světa nevidomých a předčasně narozených dětí ve věku od novorozeneckého věku do sedmi let – nejen, že s nimi pracují ve středisku, ale dojíždí za nimi i do jejich domovů. K tomu všemu svou pomoc nenabízí jen nemocným jedincům, ale i celým rodinám, pro které pořádají různé terapie, aby tak rodiče mohli lépe porozumět svým dětem.

Kromě teorie jsme měli příležitost zakusit i praxi. Seznámili jsme se s tím, jak práce s dětmi probíhá a jaké pomůcky jsou potřeba. V neposlední řadě pro nás byly přichystány úkoly, abychom si na chvíli vyzkoušeli, jaké to je být v kůži nevidomých.

Adéla Dvořáková